Mučenky pěstované v našich zahradách

Pyšní se impozantně tvarovanými květy různých barev, přesto jí název dalo utrpení. Tyto jihoamerické liánovité rostliny objevili a do Evropy dopravili misionáři v 17. století. Pašijovou symboliku rostliny odhalili díky pakorunce připomínající Ježíšovu trnovou korunu, a díky třem pestíkům odkazujícím na hřeby k ukřižování mesiáše. Mezi mučenkami je dnes známo na 400 druhů a jistě i vy objevíte tu pravou, která by vám na zahradě, terase či balkonu neměla chybět.

Mučenky pěstované v našich zahradách
Mučenky pěstované v našich zahradách (Zdroj: shutterstock.com)
 

V původních vegetačních podmínkách dosahují mučenky až 250 cm. Jedná se o liánovité rostliny, proto jim dopřejte konstrukci pro popínání. Dodržíte-li základní rady, můžete mučenky pěstovat i ve venkovních podmínkách a ozdobit si jejich překrásným vzhledem pergoly, ploty či altánek. V českých zahradách se nejdéle vyskytuje modrokvětá passiflora caerulea. Stejně jako p. incarnata zvládne i lehčí mrazy do -8°C. Pokud je však po vzoru našich babiček necháte v zahradě přes zimu přemrznout, pravděpodobně se již nedočkáte v následující sezóně květu.

Vytvořte mučence vhodné podmínky

Mučenka je teplomilná rostlina a přestože zimy v našem podnebném pásmu nejsou poslední dobou třeskuté, vhodné podmínky pro jejich růst nenabízí. Na druhou stranu venkovní letnění tyto krásky velmi ocení. Uvažujete-li o zakomponování mučenek do vaší zahrady, ideálním řešením je vsazení savého květináče do půdy poblíž vzpěry, po které se mučenka bude moci ovíjet. Před příchodem mrazíků ji pak snadno přemístíte do interiéru.

Rostlina je velmi náročná co se vlhkosti týče. Vyžaduje pravidelnou zálivku a neměla by být v suchu déle než jeden den. Ovšem pokud substrát přemokříte, může docházet k nahnívání kořenů. Proto se u mučenek vyvarujte jednorázových bohatých zálivek, nebudou vám za ně vděčné. A jelikož pečujete o rostliny subtropického až tropického původu, nezapomínejte na jejich rosení.

Zemina pro pěstování mučenek by měla být středně propustná, nejlépe s jílovitým podílem pro udržení vláhy, s hodnotou pH okolo 6. V období vegetace dopřejte mučenkám hnojivo s obsahem draslíku a fosforu, naopak se vyvarujte dusíkatým hnojivům. Je důležité hnojení nepřehánět, abychom se nepřipravili o její krásné květy – aplikujte tedy hnojivo maximálně 2x měsíčně.

Odměňte se květy a plody

Vegetační období mučenky je únor až září a budete-li se o rostlinu starat s dostatečnou péčí, může vás v tomto období odměnit překrásnými květy. Pokud se mučenkám nedaří nasadit květy, může to mít několik důvodů. V prvé řadě potřebují rostliny dostatek světla, vybírejte pro ně tedy slunné stanoviště. Mučenkám vyhovuje těsný květináč. Sledujte i kvalitu půdy, čím je zemina lehčí a propustnější, tím mučenky rychleji rostou, ale nekvetou. Jak jsme se již ve článku zmínili, problémem může být i přehnané hnojení. Pro radost z květu mučenky jsou ideálními kultivary p. aurantia, p. violacea a p. citrina, které jsou nejdéle v květu.

Mučenky jsou cizosprašné rostliny, pro úrodu sladkých plodů je tedy nutné mít alespoň dvě rostlinky z rozdílných semen. Mezi plodícími mučenkami objevíte p. edulis (známá jako marajuca), p. mollissima, p. ligularis, p. maliformis, p. alata, p. quadrangularis a p. naviculata. Při letnění mučenek by se o opylování měl dokázat postarat hmyz. Přesto pro zaručení úspěchu můžete rostlinkám dopomoci a pomocí vatového tamponku přenést pyl z prašníku jedné rostlinky na bliznu druhé a naopak. Ideální dobou pro opylování je podvečer a květy mučenky musí být suché.

Na zimu raději domů

S odchodem babího léta připravte mučence prostor pro přezimování. Teplotní nároky se u jednotlivých druhů mučenky liší, sledujte tedy doporučené informace uvedené u rostlin. Teplotní minimum se pohybuje kolem 5 – 15°C. Nižší teplota může zapříčinit opadání listů, na druhou stranu pokud neuhlídáte výši teploty, ohrožujete rostlinu napadením drobnými škůdci (červci).

V období vegetačního klidu se snažte zastavit růst rostliny ořezáním rozrostlého kořenového systému a zkrácením nadzemní části na zhruba 30 cm. Mučenky během zimy nehnojte, omezte zálivku (raději lijte zálivku do misky pod květináčem) a zajistěte rostlině dostatečný přístup světla.

Lenka Malá

Publikováno: 01.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Novinky a zajímavosti v oblasti pokojových rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

František Kafka představuje Přemkovi Podlahovi, Kateřině Duškové a divákům zajímavosti a novinky v oblasti pěstování pokojových rostlin.

Květiny našich babiček

Jak správně pěstovat mučenku nebo klerodendron poradí zahradník Jakub Krulich

Vyvazování pnoucích rostlin

Vyvazování pnoucích rostlin

Víte, s čím vám pomůže mučenka obrovská?

Mučenka obrovská je skvělým domácím pomocníkem proti špatné náladě a stresu.

Poznávání tropického ovoce

Reportáž o tropickém ovoci, jeho poznávání a popis.

Víte, co jsou choísie?

Pokud byste chtěli rostlinu, která na zimu neopadává, zkuste si vypěstovat hybridní choísii.

ČTĚTE DÁLE

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?